WCZV

Název: VR-1 Nuclear Experimental Hub

Instituce: České vysoké učení technické v Praze

Koordinátor: doc. Ing. Ľubomír Sklenka, Ph.D.; lubomir.sklenka@fjfi.cvut.cz

Webové stránky

VR-1 Nuclear Experimental Hub je seskupením experimentálních jaderných zařízení a jaderných laboratoří, které zahrnuje výcvikový reaktor VR-1, podkritický reaktor VR-2, internetovou reaktorovou laboratoř, laboratoř neutronové aktivační analýzy, laboratoř neutronových interakcí, laboratoř jaderné bezpečnosti, laboratoř radiační ochrany, laboratoř řídicích a kontrolních systémů reaktoru, externí neutronové zdroje a neutronové detektory. Toto centrum bylo během poslední dekády systematicky budováno krok za krokem s cílem maximalizovat synergické efekty mezi jednotlivými částmi centra a optimalizovat provozní náklady.

Reaktor VR-1 představuje špičkové experimentální zařízení pro vzdělávání českých i zahraničních studentů bakalářského, magisterského a doktorského studia v oblasti jaderného inženýrství. Reaktor VR-1 je v provozu od roku 1990. Podkritický reaktor VR-2 je jaderný reaktor, který nemůže dosáhnout kritického ani superkritického stavu. Ke stabilní řetězové reakci tak potřebuje externí zdroj neutronů. Reaktor VR-2 je v provozu od roku 2023.

Internetová reaktorová laboratoř poskytuje možnost zařadit skutečné dálkově řízené experimenty s reaktorem do akademických studijních programů, zejména v oblasti jaderného inženýrství a fyziky reaktorů, v jehož rámci přímý přístup studentů k provozovanému výzkumnému reaktoru není možný.

Laboratoř neutronové aktivační analýzy obsahuje dva HPGe detektory v olověném stínění, několik gamaspektrometrických systémů a vícekanálové analyzátory. Tato zařízení umožňují provádět kvalitativní i kvantitativní analýzu vzorků z různých vědeckých oblastí (např. historických vzorků, vzorků půdy atd.).

Laboratoř neutronových interakcí se skládá ze tří hlavních experimentálních zařízení: grafitového hranolu, vodní lázně a manganové lázně. Hlavním účelem laboratoře jaderné bezpečnosti je porozumět, modelovat a vyhodnocovat fyzické bezpečnostní systémy v rámci jaderných zařízení (reaktorů). Laboratoř je navržena pro charakterizaci zařízení, identifikaci cílových objektů, definici hrozeb a základní principy návrhu fyzického ochranného systému (detekce, zpoždění, reakce).

Výzkumné a inovační aktivity v rámci VR-1 centra se zaměřují především na současné výzvy v oblasti rozvoje jaderné energetiky. Kromě tradičních jaderných technologií se centrum aktivně podílí na využití neutronových aplikací ve výzkumu a inovacích, čímž umožňuje multidisciplinární spolupráci kombinující jadernou technologii s přírodními vědami, sociálními vědami či humanitními obory.

Aktuality