Superpočítač LUMI slavnostně spuštěn

Dne 13. června 2022 se ve finském Kajaani uskutečnila slavnostní inaugurace superpočítače LUMI. Ten obsadil třetí místo v žebříčku TOP 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě a první místo v Evropě s měřeným výkonem 151,9 PFlop/s, který bude i nadále navyšován až na cílových 550 PFlop/s. Zároveň náleží superpočítač LUMI mezi superpočítače s nejnižší uhlíkovou stopou. Je totiž poháněn elektřinou z lokálních hydroelektráren a teplo vznikající jeho provozem bude poskytovat až 20 % tepla k vytápění města Kajaani. LUMI nabízí evropským výzkumným pracovníkům prvotřídní ICT nástroje pro pochopení složitých jevů, jako je například změna klimatu anebo aplikace umělé inteligence, a zároveň slouží jako platforma pro mezinárodní spolupráci ve výzkum, technologickém vývoji a inovacích.

Hala superpočítače LUMI

Slavnostní inaugurace superpočítače LUMI

Slavnostní inaugurace superpočítače LUMI proběhla za přítomnosti Petri Honkonena, finského ministra pro vědu a kultury, Miki Lintiläho, finského ministra hospodářství, Anderse Dam Jensena, výkonného ředitele společného podniku EuroHPC a dalších cca 150 představitelů členských států mezinárodního konsorcia LUMI a společného podniku EuroHPC.

„Dnešní den představuje významný krok pro digitální a zelenou tranzici Evropy. LUMI je nejrychlejším a energeticky nejúspornějším superpočítačem v Evropě a jedním z vůbec nejvýkonnějších na světě. Díky své obrovské výpočetní kapacitě umožní LUMI mnohem rychlejší vědecký průlom například v medicíně anebo při studiu klimatu, ať už, co se týče vývoje vakcín, diagnostiky rakoviny anebo zmírňování dopadů klimatických změn. Superpočítač LUMI je skvělým příkladem obrovského potenciálu umělé inteligence ke zlepšení našich životů,“ uvedla Margrethe Vestager, výkonná místopředsedkyně Evropské komise.

LUMI je ekosystémem pro vysoce výkonné výpočty, umělou inteligenci a výzkum náročný na data, jenž umožňuje průlomové objevy v mnoha oblastech akademického výzkumu. Navíc, pětina kapacity LUMI je určena pro firmy, které tak získají možnost využívat metody vysoce výkonných výpočtů příští generace a dát tak vzniknout novým dovednostem a inovacím,” doplnil Kimmo Koski, ředitel CSC – IT Centra pro vědu, finské organizace hostující superpočítač LUMI.

Sál superpočítače LUMI

Zapojení ČR do konsorcia LUMI

Superpočítač LUMI je vlastněn společným podnikem EuroHPC a na jeho provozu se podílí konsorcium 10 zemí – Belgie, ČR, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko. ČR je do projektu superpočítače LUMI zapojena prostřednictvím IT4Innovations Národního superpočítačového centra, součásti velké výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ. Čeští vědci tak získávají přístup k jednomu z nejvýkonnějších výpočetních nástrojů na světě.

Záznam ze slavnostní inaugurace superpočítače LUMI i semináře, který jí předcházel, je ke shlédnutí na webových stránkách superpočítače LUMI.

Inaugurace superpočítače LUMI