WWW: Třicáté narozeniny vynálezu, který změnil svět

V březnu 2019 je tomu 30 let, kdy mladý počítačový expert pracující v CERN Tim Berners-Lee napsal svůj první návrh internetového hypertextového systému k propojení a zpřístupnění informací mezi různými počítači. Z jeho návrhu se stal World Wide Web (WWW).

V listopadu 1990 byla tato „síť informačních uzlů, v níž může uživatel libovolně vyhledávat a prohlížet“, formalizována v podobě návrhu “WorldWideWeb: Proposal for a HyperText project“. Návrh podal Tim Berners-Lee společně s kolegou z CERN, Robertem Cailliau. Kolem Vánoc téhož roku byly zavedeny základní prvky, jakou jsou html, http a URL, a vytvořen první webový server, prohlížeč a editor (obnovená první webová stránka).

V dubnu 1993 poté CERN vydal poslední verzi WWW softwaru do veřejné domény a tak se stal volně dostupným pro kohokoliv k užívání a úpravám. Toto rozhodnutí podpořilo rozvoj webu – v současnosti je online polovina světové populace a existuje zhruba 2 miliardy webových stránek.

Otevřenost byla a stále je součástí kultury CERN již od jeho počátků v roce 1953. CERN podporuje šíření a otevřené sdílení softwaru, technologií, publikaci a dat. „Vynález webu změnil náš svět a stále ukazuje, jak základní výzkum pohání inovace. Kultura CERN spočívající v otevřenosti byla v roce 1993 klíčovým faktorem pro rozhodnutí, kterým se web stal volně dostupným pro každého, což představovalo klíčový krok pro jeho další rozvoj a široké rozšíření“ uvedla Fabiola Gianotti, generální ředitelka CERN.

Další informace k 30. výročí vzniku webu naleznete na internetových stránkách CERN: https://web30.web.cern.ch/.

Aktuality