ČR a ESO podepsaly Dohodu o programu stáží

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) a Evropská jižní observatoř (ESO) uzavřely dne 14. března 2019 dohodu, která zakládá program školících stáží pro české studenty a mladé vědce a inženýry na zařízeních ESO v Německu a v Chile.

Smlouvu podepsal pověřený náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Pavel Doleček a generální ředitel ESO Xavier Barcons na slavnostním ceremoniálu, který se konal v sídle ESO v německém Garchingu. Podpisu se zúčastnili i generální konzulka ČR v Mnichově Kristina Larischová, konzul pro politiku a obchod Jan Kreuter a delegáti ČR do Rady ESO Jan Buriánek a Jan Palouš.

Program stáží bude financován MŠMT a jeho hlavním cílem je realizace školení, která budou odpovídat potřebám českých výzkumných organizací a průmyslových podniků. Školení bude poskytovat ESO studentům vysokých škol se sídlem v ČR a mladým vědeckým a technickým stážistům (do 32 let věku) napojeným na české vysoké školy a výzkumné organizace. Délka jednotlivých kurzů se bude pohybovat od 6 měsíců do 2 let.

ČR je členským státem ESO od roku 2007. Vzdělávací program nadále posílí tuto vzájemnou spolupráci a bude rozvíjet práci vědců a inženýrů v rámci ESO i v ČR při podpoře dalšího technologického rozvoje v astronomii a astrofyzice.