Na tokamaku COMPASS začíná zimní škola EMTRAIC


Na tokamaku COMPASSÚstavu fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i. začíná EMTRAIC, zimní kurz svojí podstatou analogický letní škole SUMTRAIC, ale určený pro evropské studenty v rámci programu Erasmus Mundus Fusion Master.

Tento program umožňuje získat mezinárodně uznávaný titul z fyziky a techniky termojaderné fúze v rámci čtyř semestrů studia na dvou evropských univerzitách. Tokamak COMPASS touto akcí dále výrazně posiluje svoje vzdělávací aktivity. Program Erasmus Mundus Fusion Master (FUSION-EP) je unikátní program v rámci EU, který kombinuje technické vědy a specializované studium různých oborů fyziky (http: //www.em-master-fusion. org).

Fusion-EP je složen z několika částí. Patří mezi ně dvoutýdenní Joint Experimentation and Analysis Session (EMTRAIC)  na tokamaku COMPASS, který se koná vždy v prosinci na Ústavu fyziky plazmatu v Praze a dále také dvoutýdenní Joint Practicum, které se koná v únoru na CEA Cadarache (Francie).

 

Letošního EMTRAICu 2017 se účastní 10 studentů z 9 zemí, kteří jsou rozděleni do tematických skupin. Každá skupina je pod dohledem odborníků (1-2 zaměstnanci Odddělení Tokamak). Témata, kterými se skupina zabývá, silně souvisejí se současným výzkumným programem realizovaným na tokamaku COMPASS.

Aktuality